Binlerce kullanıcının verileri sızdırıldı!

Binlerce uygulamanın kişisel verileri gizlice sızıntı yaptığı ortaya çıktı.

Binlerce kullanıcının verileri sızdırıldı!

Ortaya atılan iddialara göre Google’ın bir kuruluşu olan Firebase üzerinden verilerin sızdırıldığı yönünde. Android tekrardan kullanıcı verilerini sızdırmak ile gündemde.

Gün geçtikçe popülerliği artan internet ve uygulama kullanımı beraberinde pekçok sorunu da getiriyor. Kişisel verilerin korunmasına dair yapılan çalışmalar bazen yetersiz kalabiliyor. Yapılan araştırmalar sonucunda aktif olarak kullanılan bazı uygulamaların bilgileri sızdırdığı biliniyor.

Yazılım dünyası gelişmeye devam ettikçe güvenlik zafiyetleri de kaçınılmaz oluyor. Yeni geliştirilen uygulama açıkları ile bilgiler tehlike altına giriyor. Son yapılan çalışmalar neticesinde elde edilen bilgilere göre Google’ın sahip olduğu ve mobil, web uygulamaları geliştirmekte kullanılan Firebase servisi bu güvenlik zafiyetinin baş sorumlusu oldu. Yapılan incelemede Firebase veritabanından kaynaklı bir açığın güvenlik zafiyetlerine kapı açtığı ortaya çıktı.

Google playda bulunan ve Firebase kullanan 155.066 uygulamanın içinde 4.282 uygulamanın kişisel verileri sızdırdığı, 9.014 uygulamanın da güvenlik tehdidi olduğu belirtildi.

Sızdırılan bilgilerde uygulamaların yüzde 40’lık diliminin oyun ve eğitim olduğu ayrıca kullanıcıların e-posta, kullanıcı adı, parola, telefon numarası, konum vb. bilgilerini ele geçirdiği öğrenildi.

Bu güvenlik zafiyeti ile ilgili Google hemen harekete geçti. Güvenlik açığı oluşturan veritabanı ile tüm bağlantılar kesildi. Fakat tehlike halen geçmiş değil. Uygulama verilerine manuel bir müdahale ile sorunun kökten halledilmesi amaçlanıyor.

Koronavirüs, İnternet Kullanımı'nda Artışa Sebep Oldu !