Covid-19 Virüsü Sinek ve Böceklerle Bulaşıyor mu?

Havaların ısınması nedeniyle sineklerde ve böceklerdeki artış, akıllara sinek ve böcekten virüs bulaşır mı sorusunu ister istemez getiriyor.

Covid-19 Virüsü Sinek ve Böceklerle Bulaşıyor mu?

Havaların ısınmasıyla, salgının da yok olacağına dair umutlar vardı, ancak havaların ısınmasıyla birlikte yeni bir sorun daha çıktı. Havaların ısınması nedeniyle sineklerde ve böceklerde ki artış, akıllara sinek ve böcekten virüs bulaşır mı sorusunu ister istemez getiriyor.

Yaz mevsimi insanların böcek ve sineklerle temasının en yüksek olduğu dönemdir. Korona virüs salgını her gün kaydedilen yeni vakalarla etkisini sürdürürken Covid-19 virüsünün yayılmasında sinek ve böceklerin bir etkisinin olup olmadığı merak konusu oldu.

Dicle Üniversitesi Zooloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ali Satar ''Karasinek ve hamam böceklerinin birçok virüs, bakteri ve mantar kökenli hastalıkların ajanları olarak görev yapıyorlar yani taşıyorlar.'' dedi.

Uzmanların çoğu böcek ve sineklerin birçok hastalığı taşıdığını belirtiyor. Peki bu salgın günlerinde bu küçük canlıların Covid-19 virüsünü taşıma ihtimali var mı sorusuna Ali KATAR ''Tabiiki Covid-19'un taşındığını ispat etmek kontrollü deneylerle kesinleşebilir. Sinek ve böcekler birçok virüsü mekanik olarak taşıdıkları için Covid-19'uda taşıyıp taşımadığı üzerinde duruyoruz.'' diye konuştu.

Uzmanlar özellikle kullanılan maske ve eldivenlerin açık alanlarda atılmasının risk taşıdığına dikkat çekiyor. Bu atılan maske ve eldivene temas eden sineklerin Covid-19 virüsünü taşıma ihtimalinin yüksek olduğu düşünülüyor.

 

Mars'tan Gelen Göktaşında Nitrojen Atomu Keşfedildi