En Yakın Kara Delik Keşfedildi

Avrupa Güney Gözlemevi’nden (ESO) Gök Bilimciler, bu zamana kadar keşfedilmiş Dünya’ya en yakın kara delik sistemini bulduklarını açıkladılar.

En Yakın Kara Delik Keşfedildi

Avrupa Güney Gözlemevi’nden (ESO) Gök Bilimciler, bu zamana kadar keşfedilmiş Dünya’ya en yakın kara delik sistemini bulduklarını açıkladılar. Mayıs ayının başında yapılan bu açıklamaya göre HR 6819 ismi verilen bu kara delik sistemindeki iki yıldız, Dünya’dan çıplak gözle dahi görülebiliyor.

 


HR 6819’un keşfinde görev alan Çek Cumhuriyeti Bilimler Akademisi’nden Petr Hadrava, kara delik sisteminde bulunan yıldızların Dünya’dan çıplak gözle görülebildiğini anladıklarında çok şaşırdıklarını söyledi. Hadrava, Telescopium takım yıldızında bulunan kara delik sisteminin yıldızlarının dürbün ya da teleskop olmadan berrak bir gecede net bir şekilde görülebileceğini açıkladı.

 


Araştırmacılar, HR 6819 ismi verilen sistemi başlangıçta ikili yıldız sistemleri üzerine yaptıkları bir çalışmanın parçası olarak gözlemlemeye başladılar. Gözlemler devam ettikçe HR 6819’da daha önce keşfedilmemiş bir üçüncü nesne olduğu anlaşıldı.
HR 6819’daki üçüncü gök cismi olan kara delik, Şili’deki La Silla Gözlemevi’ndeki MPG/ESO 2.2 teleskobu üzerindeki FEROS spektrografı ile gözlenmeye başladı. Yapılan gözlem sırasında iki yıldızdan birinin 40 günlük periyotlarla görünmeyen bir nesne etrafında döndüğü anlaşıldı. Sistemde bulunan diğer yıldız ise ilkine göre daha büyük bir yörüngede dönmeye devam ediyor. ESO’da görevli araştırmacılardan Dietrich Baade, yıldızın 40 günlük dönüşünü belirlemek için gözlemlerin birkaç ay boyunca devam etmek zorunda kaldığını belirtti.

Görme Engellilerin Yeni Teknikle Görmesi Mümkün