Görme Engellilerin Yeni Teknikle Görmesi Mümkün

Doğuştan veya sonradan görme kusuru olan insanlar için yeni bir teknik geliştirildi. "Beyin Çizimi" adlı teknik ile görme engelli insanlar hafif görüntüler görebildi.

Görme Engellilerin Yeni Teknikle Görmesi Mümkün

Dünya'da ne yazık ki ortalama 258 Milyon görme engellisi var. Bu sayı ne kadar da fazla değil mi? Neredeyse Türkiye nüfusunun 3 katı. Araştırmacıların bu sayıyı artmasını engellemek hatta azalmasını sağlamak için yaptığı araştırmalar sonuç verdi. Beyin Çizimi garip gibi dursada bu teknik beynin korteksini uyararak görmeyi sağlayan fosfen adında ki ışık pinpricksini ayarlar. Bu sayede görmeyi sağlayabiliyorlar.

Maalesef ki uzun vadeli olmayan bu tedavi en azından insanlara umut aşıladı. Belki bir gün neden olmasın. Belki o küçücük uyarı sayesinde milyonlarca görme engelli insanın gözleri artık görebilecek. 

Tekniğin ayrıntısına girecek olursak beyine nakledilen görsel bir kortikal protez (VCP) kullanarak elektriksel impulslarla görmesini sağlar. Araştırmada görme engelli denekler gördüklerini belirttiler. Deneklere elektrotları dinamik sırayla uyararak beynin korteksine belirli şekiller çizildi. Çizilen şekilleri farkedebilip edilemedikleri soruldu. Denekler çizilen bu şekilleri farkettiklerini ifade etti. Bunun üzerine görüş açısının bir miktar da olsa düzeltilebilir olduğunu anlaşılmış oldu. Bu konu hakkında araştırmalara devam ediliyor.

 

SpaceX Yeni Web Tabanlı Simülatör Oyununu Yayınladı

 

Kaynak:https://www.popularmechanics.com/technology/a32628097/vcp-blind-sight/