Günde 1 Milyon İndirmeyi Aşan Korona İzleme Uygulaması

Koronovirüs Bulaşmış Kişileri Tesmasdan Kaçınmak İçin Geliştirilen COVİDsafe Uygulaması Enfekte Olmuş Kişilerin Çevresindekilere Bilgilendirme Sağlıyor

Günde 1 Milyon İndirmeyi Aşan Korona İzleme Uygulaması

 

Koronovirüsün yayılmasıyla birlikte insanların tedirginlikleri de arttı. Avusturalya hükümeti koronovirüs bulaşmış insanları izleye bir akıllı telefon uygulaması geliştirdi. Bu uygulama yayınlandıktan 1 kaç saat içerisinde 1 miliyondan fazla indirmeye ulaştı.

Virüsün yayılamsının 26'ncı gecesinde geliştirilen COVİDsafe uygulaması 27'inci günün sonlarında inanılmaz indirmelere ulaştı. Fakat yetkililer tarafından kullanılması konusunda endişeler oluştu. Ancak Avusturalya Sağlık Bakanı Grag Hunt bu denli endişelerin gereksiz olduğunu ve uygulamanın çok fazla ilgi gördüğünü söyledi.

Şu anda Avusturalya'nın 25 Milyon nüfusunda aktif olarak 7.000'den fazla koronovirüs vakası tespit edilmiş, Günde büyük ölçüde test yapılmasına rağmen sadece 20 ila 30 arasında virüs vakası tespit ediliyor.

Bu uygulama sayesinde Çevrenizde aktif koronovirüs vakalarını tespit edebilir. Bu sayede bu kullanıcıya yakın teması yakın temasta bulunan diğer kullanıcılara bildirim gönderir. Bu sayede daha hızlı tedbir alınmış olur.Uzmanlar uygulamayı başarılı buluyor. Çünkü enfekte olmuş kişilerin daha kolay izleme yeteneğini geliştirmiş olur. Bu uygulama bir çok ülke tarafında tanıtılmaya başlandı.

Almanya hükümeti ise Avrupadaki uzmanlar ile ortak bir çalışma yaparak Avrupa takip uygulaması geliştirdi. uygulamaya Pepp-pt ismi verildi. Ve şiddetle kullanılması tavsiye edildi. Uygulamanın merkezi sunucusunda toplanan kişisel verilerin devlet tarafından büyük çaplı gözetim yapılmasına izin verilince insanlar tarafından çok fazla eleştiriye maruz kalındı.

Dünya'nın En Yavaş Bilgisayarını Almak İçin Sıraya Girdiler.

KAYNAK:https://www.afpbb.com/articles/-/3280564