Gündemdeki Oyunları Açabilecek Bir Bilgisayar

Gündemde olan yüksek boyutlu oyunları çalıştırabilecek sistem için nelere dikkat edilmeli.

Gündemdeki Oyunları Açabilecek Bir Bilgisayar

Bildiğiniz gibi bulunduğumuz dönem ve teknoloji sayesinde oyun sektöründe inanılmaz gelişmeler yaşandı. Özellilkle Red Dead Redemption 2 , Call of Duty: Modern Warfare, Detroit: Become Human gibi oyunların grafiklerinin kalitesi oyunların boyutlarını epey arttırdı. Bu gelişmeler ne kadar olumlu olsa da oyunların grafikleriyle orantılı olarak oyun boyutunun artması bilgisayarların yetersiz kalmasına neden olmakta. Peki bilgisayarının bu muhteşem grafiklere sahip oyunu açabilmesini isteyen bir oyuncu hangilerine dikkat etmelidir.

Ekran Kartı şart. Bu tarz yüksek grafiklere sahip oyunları oynamak isteyen bir oyuncu mutlaka bilgisayarında güçlü bir ekran kartı kullanmalıdır. Ekran kartınızı seçerken dikkat edeceğiniz iki bileşen vardır bunlar; ekran kartının modeli ve ekran kartını hafızasıdır. Ekran kartının modelini en yenilerinden seçmeye çalışmalısınız. Ek olarak ekran kartınızın hafızasını 4 GB'dan daha fazla seçmenizi öneririz(Tavsiyemiz Nvidia GTX 1660).

 

 

İşlemci, oyunların grafiğinde değil renderında yani yüklenmesinde problem oluşturabilir. Örneğin yeni çıkmış olan Mount & Blade II: Bannerlord oyunundasınız ve 500 kişilik bir savaş yapıyorsunuz. Eğer işlemciniz yetersizse oyunda kasmalar yaşanacaktır. Bunun sebebi o kadar nesneyi renderlamaya işlemcinizin gücü yetmemesidir. Bunun gibi kasmalar ve takılmalar yaşamamak için işlemci seçiminizde çok önemlidir. İşlemcinizi seçerken dikkat etmeniz gereken özellikler ise şunlar; İşlemci serisi(i7, i9 gibi), işlemci hızı ve işlemci nesli. İşlemcinin nesli(Tavsiyemiz i5 9. nesil işlemci).

RAM sistem hızını etkileyen en önemli parçadır. RAM bilgisayarda aynı anda birden fazla işlem gerçekleştirilmesini sağlar ve aynı zamanda kısa süreli hafıza deaposudur. Seçiceğiniz RAM işlemciye bağlıdır.Çünkü işlemciniz 32 bit ise en fazla 4 GB eğer 64 bit ise daha fazla sahip RAM kullanabilirsiniz.  RAM seçimi yaparken özellikle iki unsura dikkat çekilmelidir; RAM kapasitesi ve RAM bellek hızı. Yapılan bir araştırmaya göre RAM 2 yuvada kullanılırsa daha iyi performans sağlıyor. Örneğin 8 GB RAM kullanmayı düşünüyorsunuz. Bu neticede 8 GB RAM'i tek yuvaya taktığınızda alıcağınız performans 4GB'lık RAM'leri iki yuvaya takmanızdan alacağınız performanstan daha düşüktür. Bizim önerimiz ise 4GB'lık iki RAM kullanmanız. Tabii ileride RAM kapasitesini arttıracağınızı düşünüyorsanız 8 GB olarak tek yuvada kullanarak ikinci yuvaı boş bırakmanız daha mantıklı olacaktır.

 

Sistemin anaparçası anakart. Anakart sistem parçalarının toplandığı yerdir.Anakartta dikkat edilmesi gereken tek şey topladığınız parçalarla uyumlu olmasıdır.

    

Bilgisayarın deposu HDD. Bilgisayarımızda yüklediğimiz oyunların depolanmasına yarayan bir parça. HDD için en önemli şey tabii ki de depo kapasitesidir. HDD kapasiteniz ne kadar fazlaysa oyun yükleme kapasiteniz de o kadar fazladır(tavsiyemiz 1 TB HDD).

    

HDD'ye göre çok daha hızlı olan depolama alanıdır. HDD kullanarak hem depolama kapasitemizi arttırırz hem de hızından dolayı içinde depoladığımız oyuna daha hızlı erişiriz. Peki bu ne demek, bu GTA V gibi yükleme ekranında bizi bekletmeyi seven oyunlar için bekleme süremizi düşmesi demek. Eğer GTA V SSD içinde yüklüyse GTA V yükleme ekran süreniz düşecektir. SSD seçiminde dikkat etmemiz gereken iki şey vardır. Bunlar okuma yazma hızı ve depolama kapasitesidir(tavsiyemiz 480 GB 480 MB/s okuma, 510 MB/s yazma hızına sahip bir SSD).

    

En önemli faktör soğutma. Bilgisayaramızın parçalarını soğutmayı başaramazsak onların ne kadar iyi olup olmadıkları önemsiz kalır. Bilgisayaranıza uzun süre aktif olarak kullanıyorsanız soğutucunuza ayrıca önem vermelisiniz. Soğutucu seçimini yaparken seçtiğiniz parçaları gerçekten soğutabileceğini düşündüğünüz bir soğutucu seçin. 

 

GTA V Ücretsiz Olarak Nasıl Alınır?