İtalyan Araştırmacılar Rönesans Kubbeleri'nin Sırrını Keşfediyor.

Princeton Üniversitesi ve Bergamo Üniversitesi'nden ortak bir çalışma başlatıldı

İtalyan Araştırmacılar Rönesans Kubbeleri'nin Sırrını Keşfediyor.

 

Princeton Üniversitesi ve Bergamo Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, bu ay yapılan bir ortak çalışmada, İtalyan Rönesansının doğasında  kendi kendini destekleyen duvar kubbelerinin arkasındaki mühendislik teknikleri ortaya çıkardı. Araştırmacılar, Floransa'daki Santa Maria del Fiore Katedrali'nin bir parçası olan ünlü duomo gibi kubbelerin, tipik olarak gerekli olan kepçeler veya formlar kullanılmadan, kendi kendini destekleyerek nasıl inşa edildiğini analiz ettiler.

Princeton'da inşaat ve çevre mühendisi Sigrid Adriaenssens, Bergamo Üniversitesi'nde profesörlük gorevindeyken, mühendis ve uygulamalı bilimler yüksek lisans öğrencileri Vittorio Paris ve Attilio Pizzigoni ile analiz üzerinde  yaptığı Çalışmaları, İtalyan rönesans kubbelerinde iş yerinde fiziği nicel olarak kanıtlayan ve bu yapıların modern inşaat için bile tipik olarak gerekli kalıp olmadan inşa edilmesine izin veren güçleri açıklayan ilk çalışmadır. Daha önce, sahada sadece bu tür yapılardan kuvvetlerin nasıl aktığı ile ilgili hipotezler vardı ve inşaat sırasında onları ayakta tutmak için geçici yapılar kullanılmadan nasıl inşa edildikleri bilinmiyordu.

Ayrıntılı bilgisayar analizi, işyerindeki kuvvetleri tek tek tuğlaya kadar açıklar ve dengenin nasıl kullanıldığını gösterir. Ayrık eleman modelleme (DEM) adı verilen teknik, yapının çeşitli katman ve aşamalarında yapıyı analiz etmiştir. Bir limit durum analizi, tamamlanan yapının genel denge durumunu veya kararlılığını belirledi. Bu testler sadece yapıların mekaniğini doğrulamakla kalmaz, aynı zamanda modern inşaat tekniklerini yeniden oluşturmayı da mümkün kılıyor.

Apple, Tüm Güvenlik Önlemlerini Alarak Bazı Mağazalarını Açmaya Başladı.

 

KAYNAK:https://techxplore.com/news/2020-05-helix-masonryresearchers-secret-italian-renaissance.html