Mars'tan Gelen Göktaşında Nitrojen Atomu Keşfedildi

 Mars, geçmişte canlı yaşamının olduğu bir gezegen olabilir. Gök Bilimciler, Mars oluştuktan sonra kısa bi süre canlı yaşamına ev sahipliği yapmış olabileceğini öngörüyorlar.

Mars'tan Gelen Göktaşında Nitrojen Atomu Keşfedildi

Yüzeyindeki yaygın demir oksitten dolayı kızılımsı bir görünüme sahip olan Mars, geçmişte canlı yaşamının olduğu bir gezegen olabilir. Geçmişten günümüze kadar insanlık dünya dışında yaşam olup olmadığını hep merak etmiştir. Günümüzden tam 36 yıl önce bir keşif ekibi tarafından bulunan göktaşında ve üzerinde yapılan incelemeler doğrultusunda insanların aklına tekrardan acaba uzayda hayat varmı sorusunu getirmiştir. Gök Bilimciler, Mars oluştuktan sonra kısa bi süre canlı yaşamına ev sahipliği yapmış olabileceğini öngörüyorlar. Bu yüzden Mars'ta, bilinen tüm yaşam formları için gereken nitrojen elementine dair bir bulgu aranıyor.

 


Mars’tan gezegenimize gelen göktaşları, Kızıl Gezegen’deki organik maddelerin niteliklerini barındırma ihtimali yüksek olduğu için gök bilimciler bu göktaşlarından oldukça umutlu. Bu nedenle üzerinde fazlasıyla inceleme yapılıyor.
Japon kimyager Atsuko Kobayashi, Tokyo Teknoloji Enstitüsündeki yaptığı incelemelerde Güneş Sistemi’nin ilk zamanlarında Kızıl Gezegenin büyük ihtimalle kuyruklu yıldızlar, toz partikülleri ve yüklü miktarda karbon barındıran meteorlar tarafından mars yüzeyine gelmesi sonucu bu organik maddelerin oluşmuş olabileceğini belirtti. Ayrıca Japon Kimyager, bu oluşan organik maddelerin bir kısmının tuzlu suda çözülmesi nedeniyle karbonatların içerisinde kalmış olabileceğini söyledi.

 


Gezegenimize, günümüzden yaklaşık olarak 13.000 yıl önce düştüğü tahmin edilen bu göktaşı bilim insanları tarafından 27 Aralık 1984 yılında Allan Tepeleri’nde keşfedildi. ANSMET projesi için meteor parçaları arayan bir ekip tarafından bulunan ve ismi '' Allan Hills 84001 '' olarak belirtilen bu göktaşı, keşfedildiği günden günümüze kadar bilim dünyasında önemli bir yere sahip olmuştur.

 


Yapılan araştırmalar neticesinde yaklaşık olarak 4 milyar yaşında olan Allan Hills 84001 üzerinde araştırma yapan gök bilimcilerin bir bölümü, bu keşfedilen göktaşı üzerinde bakteri benzeri fosiller bulduklarını öne sürdüler. Fakat bu iddia üzerine yapılan araştırmalar neticesinde bakteri fosili olduğunu düşündükleri şeylerin aslında biyolojik bir madde olmadığını açıkladı.

Ayrıca Gök Bilimciler, Göktaşındaki karbonun dünyaya düştükten sonra oluşup oluşmadığını anlamak için göktaşının etrafında bulunan kayaçlarıda inceledi. incelemeler doğrultusunda azot bulunmaması bilim insanlarına organik moleküllerin göktaşı karbonatından kaynaklandığını düşünüyor.

Krizde Olan HTC Temmuz'da Amiral Gemisi Telefonu Tanıtacak