Microsoft, Dünyanın En iyi 5. Bilgisayarını Duyurdu.

Microsoft geçtiğimiz gün dünyanın en güçlü beşinci bilgisayarını yaptığını duyurdu.

Microsoft, Dünyanın En iyi 5. Bilgisayarını Duyurdu.

 

Microsoft geçtiğimiz gün dünyanın en güçlü beşinci bilgisayarını Microsoft Open AI ortaklığının yaptığını duyurdu.

Microsoft OpenAI bilgisayarı 10.000 GPU (Grafik İşlemci Birimi) ve 285.000 işlemci çekirdeğiyle donatılmış bu bilgisayar, yine Microsoft kadar gelişmiş bir şirket olan yapay zeka uzmanı OpenAI şirketiyle birlikte bu bilgisayarı tanıttı. OpenAI ve Microsoft' un ortaklığı geçen seneye dayanıyor. Bu yapay zekaya sahip bilgisayar; Yeni bir dil öğrenimine, cerrahi müdahalelerde, iklim değişikliklerinin nedenlerinde, MD (Moleküler Dinamik) gibi birçok uygulama için hazır vaziyette.  

 

 

Microsoft, OpenAI'nin bilgisayarının 1 sıralama önünde yani 4. sırada bulunan Guangzhou'daki Tiahne-2 isimli müthiş bilgisayarı bulunuyor. Bu bilgisayarın 5 Milyon çekirdeği ve bununla birlikte MD hızı 64.4 petaflop'a ulaşabiliyor. Microsoft ve OpenAI'ın geliştirdiği bu yeni yapay zekalı bilgisayarın hala bir ismi mevcut değil. Bir haber ve iş sitesi olan ZDNet'in raporuna göre bu bilgisayarın proje kod adının Odyssey olduğu tahmin ediliyor.

Ayrıca Microsoft Teknik Şefi Kevin Scott bir haber şirketinin yazısında şunları söyledi: " Bu bilgisayar hızlı bir şekilde yeni bir dil öğrenmeye ve bu yeni dillerin kombinasyonlarını görmeye başladığınızda hayal edilmesi güç ve bi o kadar da heyecan verici bir uygulamalara sahip olucaz.'' Bu yeni bilgisayar yapay zeka çağı için önemli bir gelişme olarak görülüyor.

 

 

Her sene yapılan Microsoft Build konferansında bu bilgisayarı duyuran yetkililer, bu yapay zekalı bilgisayar hakkında şuanlık pek ayrıntı vermedi. En iyi 500 bilgisayarın derecelendirildiği bu konferansın belirttiği gibi, Microsoft OpenAI en güçlü bilgisayarlar arasında 4. veya 5. olarak yer alacak.

Önümüzdeki günlerde ise Microsoft' un Build konferansından daha fazla ayrıntı bekleniyor.

Samsung'dan Bir ilk! Quantum şifreleme

Kaynak: https://techxplore.com/news/2020-05-microsoft-openai-world-5th-powerful.html