NBA'in Efsane Basketbolcusu Kobe Bryant'ın Otopsi Raporları Ortaya Çıktı.

NBA'in efsane basketbolcusu Kobe Bryant ve kızı Gianna, 26 Ocak 2020 tarihinde helikopter kazasında hayatını kaybetmişti.

NBA'in Efsane Basketbolcusu Kobe Bryant'ın Otopsi Raporları Ortaya Çıktı.

 

Los Angeles Eyaleti yargıcının ofisi, Kobe Bryant ve kızı Gianna dahil 9 kişinin hayatını kaybettiği helikopter kazasının otopsi raporlarını yayınladı. Amerika'nın Ulusal Ulaşım Güvenlik Kurulu tarafından yürütülen çalışma ile 26 Ocak'da, California bölgesindeki hava koşullarını araştırıyor. Buna ek olarak, Ara Zobayan adlı pilotun yapılan otopsinin ardından sunulan raporda pilotun kanında alkol veya uyuşturucuya rastlanmadı. Yine aynı kurum tarafından yapılan açıklamaya göre helikopterin motorunda herhangi bir arızaya rastlanmadı.

 

Otopsi raporlarına göre bütün kurbanların ölüm nedeni 'Künt Travma'

 

 

Yapılan otopsi raporlarına göre, Kobe Bryant ve kızı Gianna dahil 9 kişinin ölümüne "Künt Travma" ( sert bir cisimle çarpışma sonucu yaşanan ölüm ) sebep olmuş. Kobe Brytan'ın 17 sayfalık otopsi raporuna göre tek bir ölümcül darbe yerine birden çok darbe alarak hayatını kaybettiği açıklanıyor. Kobe Bryant'ın 13 yaşındaki kızı Gianna, üzerinde önde "Bryant 2" ve arkasında "Mamba 2 " şekildine babasına ait ibareler olan basketbol forması ile bulundu. Ayrıca Kobe Bryant'ın "Mamba Sport Academy" bünyesinde düzenlenecek olan turnuva için Thousand Oak bölgesine yol alan helikopterde Gianna'nın iki takım arkadaşı, takım arkadaşlarının akrabaları ve koçları yer alıyordu.

 

 

Bir başka Ulusal Ulaşım Güvenlik Kurulu raporuna göre, Kobe Bryant'ı ve yanındakiler taşıyan helikopter, kaza yapmadan önce 184 mil hızında ilerliyor ve alçak bulut seviyesinde durmakta güçlük çekiyordu. Ayrıca pilotun, Burbank ve Van Nuys havayolları etrafında bulunan düşük görüşlü alanlarda uçuş yapabilmek için özel izin istediği gelen bilgiler arasında.

 

 

Bu bilgilerin yanı sıra pilot Zobayan, S-76B tipi helikopterlerde 1.200 saatten fazla uçuş süresine ve düşük görüş alanlarında hava taşıtı kullanma eğitimine sahipti. Fakat Federal Havacılık İdaresi tarafından helikopterin sahibine sağlanan sertifika doğrultusunda Island Express Helicopters yalnızca görüşün açık olduğu alanlarda uçma iznine sahipti. Yapılan açıklamaya göre, eğer bu kurala uyulsaydı, çarpışmaya yaklaştığı zemin, en az yarım mil önceden görülebilirdi.

 

Bilim Alanı Sıralamasında Türkiye 100 Ülkeden ilk 18'de

Kaynak: https://www.independent.co.uk/news/world/americas/kobe-bryant-crash-helicopter-pilot-sober-autopsy-gianna-ara-zobayan-a9518131.html