Öğretmenlerin Tasarladığı Yeni Virüs Temizleyici

Kovid-19 virüsünün etkin olduğu bu dönemde İzmir Buca Süleyman Şah Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmenleri kapalı alanlarda ultraviyole(UV) ışınları ile virüs temizliği yapan bir cihaz geliştirdi.

Öğretmenlerin Tasarladığı Yeni Virüs Temizleyici

Okulunda bulunan elektrik-elektronik ve metal teknolojileri alanı öğretmenleri, korona virüsün etkisini gösterdiği bu zamanlarda yeni bir dezenfektan cihazı geliştirmek istedi. Bunun üzerine "Ultraviyole Yüzey ve Hava Dezenfeksiyon Cihazı" isimli bir proje hazırladı.

 

Bu proje kapsamında çalışmalara başlayan öğretmenler, kısa bir zaman zarfında projeyi tasarlama ve üretim aşamasına getirmeyi başardılar. Tasarladıkları bu cihaza ise "Efe" adını verdiler.

 

Korona virüs ve diğer virüslerin temizlenmesinde büyük işler yapacak olan bu cihazın insan ve hayvansız ortamlarda çalıştırılması gerekiyor. Yoğun UV ışınları vücuda ve gözlere zararlı olduğu bilindiğinden zaman ayarlı ve uzaktan kumandalı özellikler cihaza eklendi. 

 

Efe, bulunduğu konuma, yüzeyin ve duvarların şekline bakmadan 360 derece virüs temizliği yapabiliyor.

 

Okul müdürü Harun Yılmaz'ın yaptığı açıklamada, 32 yıllık lisede 73 öğretmen ve 2 bin 9 öğrenciyle mesleki ve tekniki eğitimler verildiğini söyledi.

Cihazın izin aşamasında olduğunu belirterek, piyasadan olumlu dönüşler aldığını söyledi.

Cihazın çalışığı kapalı alanlarda eşyalarla birlikte hava ve yüzey temizliği yapabildiğinin vurguladı ve şöyle devam etti."Cihaz havadaki ve yüzeylerdeki bakteri, virüs, küf, mantar gibi mikroorganizmaları nanometre dalga boyundaki ultraviyole ışığıyla yok ediyor. Yüzeylerdeki ve havadaki bakteri, virüs ve diğer organizmaları öldürdüğü için mikrobiyel enfeksiyonların yayılmasını önlemiş oluyoruz. Müşteri isteklerine göre cihazı okulumuzda istenilen boy, ebat ve güçte tekerlekli, duvara montajlı, araçlarda kullanılabilecek şekilde üretebiliriz."

"Efe" Alan'da İnsan Görünce Otomatik Olarak Kapanıyor

 İzmir Buca Süleyman Şah Meslek ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmeni Şerif Gündoğdu yer aldığı proje ile alakalı "Efe"nin insansız ortamda çalışması gerektiğini belirterek "Sistemi biz geliştirdik, metal bölümünden arkadaşlar da tasarımını yaptı. Cihaz ortam ve yüzey dezenfeksiyonunda kullanılabiliyor. Işığın gördüğü her noktadaki virüs, bakteri, mantar gibi zararlı organizmaları yok ediyor. Tabii bunun insansız ortamda çalışması gerekiyor. İnsan veya canlı içeri girdiğinde otomatik olarak kapanıyor. İnsanlı ortamda çalışanları da geliştirmek için çalışıyoruz. Gerekli izinler çıktığı taktirde seri üretime geçebiliriz." açıklamasında bulundu.

 

90 Yaşında Guinness Dünya Rekorlar Kitabı'na Giren Japon Youtuber

 

Kaynak:https://www.aa.com.tr/tr/bilim-teknoloji/ogretmenlerin-gelistirdigi-efe-virusleri-temizleyecek/1846046