Plüton'un Atmosfer Basıncı Düştü

Güneş etrafında dönen ve 'Cüce Gezegen' olarak yeniden sınıflandırılan eski gezegen Plüton'un atmosferini Dünya'dan gözlemleyebilmek pekte kolay değil.

Plüton'un Atmosfer Basıncı Düştü

Güneşin etrafında dönen ve bir 'Cüce Gezegen' olarak yeniden sınıflandırılan eski gezegen Plüton'un atmosferini Dünya'dan gözlemleyebilmek pek de kolay değil.

Günümüzden 5 yıl önce Plüton'un yakınlarından geçen uzay aracı New Horizons'ın geçtiği görüntülerde, Cüce Gezegende bir havza görünüyordu. SputnikPlanitia adlı bu havza buzla kaplı ve yarı küre boyunca uzanıyordu. Bilim İnsanları, bu buzla kaplı havzanın Plüton'un atmosferini düzenlemede önemli bir rol oynadığını düşünüyorlar. Bu oluşan havza Güneş ile karşı karşıya geldiğinde atmosferine gaz salmaya başlıyor.

 

Gök Bilimciler, Plüton'un uzak bir yıldızın önünden geçişini gözlemlediler ve böylece gök bilimciler Plüton'un atmosferinin yıldız ışığı üzerindeki etkisini onayladılar. 2016 yılında bu olay yaşandığında gök bilimcilerin 1988 yılından bu yana gözlemlediği bir eğilim yine doğrulanmış ve Cüce Gezegen olan Plüton'un atmosferinin giderek büyüdüğü tespit edilmişti.


Tüm bu eğilim şimdi tersine dönmüş görünüyor. Geçen sene temmuz ayında benzer bir olay sayesinde Plüton'u gözlemleyen Japonya'daki Kyoto Üniversitesi'nden Ko Arimatsu ve meslektaşları, Cüce Gezegen'in atmosferinin çöktüğünü ortaya çıkardı. Gök bilimcilerin verilerine göre Plüton'daki atmosfer basıncı 2016 yılından bu yana %20'dan fazla bir oranda azalmış.

 

Bilim İnsanları Bebek Gezegenin Doğuşunu Görüntüledi