Trump'tan Huawei'ye Ölümcül Bir Patlama

Bugün CNBC televizyonunda, Trump ve yönetiminin Huawei'nin işlerine büyük ölçüde engel olduğunu bildirildi. Dünyanın çeşitli noktalarındaki çip sevkiyatı önemli ölçüde engellendi.

Trump'tan Huawei'ye Ölümcül Bir Patlama

Apple, Qualcomm ve MediaTek gibi teknoloji firmaları kendi çiplerini tasarlıyor, fakat bu çipleri üretecek tesislere sahip değiller. Devreye TSMC gibi dökümhaneler devreye giriyor; sonuncusu Apple için A13 Bionic, Huawei için Kirin 990 ve Qualcomm için Snapdragon 865 Mobil Platformu gibi yongalar üretiyor. 

TSMC'nin Ürünü Huawei'ye Göndermek için ABD'den Özel Bir Lisansa İhtiyacı Olacak

Ticaret Departmanı Huawei'nin bazı ABD yazılım ve teknoloji ürünü olan yarı iletkenlerini satın almasını hedeflemek için ihracat kurallından birini değiştirdi. Bakanlığın yaptığı açıklamaya göre Huawei'nin ABD ihracat kontrollerini güçsüzleştirme çabalarını bıraktığını ifade etti. Huawei, bazı çiplerin üretimini gerçekleştirmek üzere Çin'in en büyük dökümhanesi olan SCIM'e taşıyor. 14nm'de SMIC, TSMC'nin 5nm işlem düğümünün arkasındaki birkaç işlem düğümüdür. Bu da mm kare başına yaklaşık olarak 44 milyon yonga ile mm kare başına 171.3 milyon yonga içeren bir fark mecuttur. Orta sınıf telefonlarda Kirin 710A yonga seti üretmek için Huawei, SMIC'in üretim kabiliyetlerinden yararlanıyor .

ilk 5nm Kirin yongası TSMC tarafından Huawei'ye yılsonuna kadar gönderilmesi gerekiyordu. Huawei'nin teknoloji bakımından bu senenin en gelişmiş telefon serisi Mate 40 serisine güç verecek bileşenin bu olması bekleniyor. Yeni kurala göre çip üretiminde ABD kaynaklı çip yapma ekipmanı kullanan yabancı dökümhaneler Huawei ve onun yan kuruluşu olan HiSilicon'a fiş göndermeden ABD'den lisans almak mecburiyetindedir.Ticaret Sekreteri Wilbur Ross"ulusal güvenlik temelli kısıtlamaları baltalama çabalarını artırdığını" iddia ediyor. ABD,  gönderiler bugünden sonra 120 günden daha geç olmamak şartıyla, halihazırda üretimde olan silikon devre levhalarının Huawei'ye teslim edilmesine izin verecektir.

Huawei'nin, ABD varlık listesinde olması sebebiyle telefonları Google Hizmetlerinden yararlanamıyor. Yani Huawei kullanıcıları Gmail, Google Play Store gibi uygulamaları çalıştıramayacak. Bu uygulamaların yasaklanması Çini fazla etkilemede fakat ülke dışı satışlarda bu etki fazla oldu. Buna rağmen Huawei  240 milyon telefon satmayı başardı bu satıştan yıllık %17 kazanç elde etti. Samsung'u takip eden şirket geçtiğimiz sene iPhone gönderilerini geçmeyi başardı. ABD başkanı Donald Trump bu durumdan memnun değil.
 

ABD müttefiklerinden birçok kez 5G ağlarında dünyanın en büyük ağ ekipmanı tedarikçilerinden olan Huawei'nin ekipmanlarının kullanılmasına izin verilmemesini istedi. Çin bankasıyla olan bağı sayesinde kullanıcılara olağanüstü finansman koşulları sunan Huawei'nin teknoloji bakımından rakiplerini yıllarca geride bıraktığı söyleniyor. Başkan Trump güvenlik tehdidi olarak kabul görmüş şirketler tarafından yapılmış olan ağ ekipmanlarının kullanılmasına karşı bir yıl süre ile yasakladığını bu hafta başında duyurdu. Bu direktif Huawei'yle birlikte diğer bir Çinli üretici olan ZTE'yi de hedefliyor. İki firmayı da Komünist Çin hükümeti ile bağları olduğu iddiassını öne süren ABD birkaç kırsal telekom şirketleri süresi dolacak geçici bir lisansla Huawei ağ ekipmanlarını kullanıyor. Bu geçici lisansın tarihinin 13 Ağustos'a kadar uzatıldığını ayriyeten lisansın sona erme tarihini en uzatacağı konusunda Ticaret Departmanı tarafından uyarıldı.

Epic Games Store, 3 Hafta Boyunca 3 Devasa Oyunu Daha Ücretsiz Dağıtacağı Söyleniyor.

Kaynak:https://www.phonearena.com/news/us-move-cuts-off-huawei-from-receiving-chips_id124680