Zoom, 7 Büyük Havayolu Şirketinden Daha Değerli Hale Geldi.

Koronavirüs salgınından kârlı çıkan şirketlerden bir tanesi olan Zoom, hisse değerlerinde dünyanın en büyük 7 havayolu şirketini geride bıraktı. Şirketin hisse değerleri 50 milyar dolara kadar yükseldi.

Zoom, 7 Büyük Havayolu Şirketinden Daha Değerli Hale Geldi.

 

Salgın ile birlikte birçok kişi evinden çalışmaya başladı. Dünya genelinde yaşanan bu ani değişiklik, birçok firmanın olumsuz etkilenmesine sebep olurken bazı firmaların ise yükselişe geçmesini sağladı.

Video konferans şirketi Zoom, salgın sonrası yaşanan değişimden oldukça olumlu etkilenenlerden bir tanesi. Lufthansa Innovation Hub’dan Lennart Dobravsky’nin hazırladığı grafik, Zoom'un kısa süre içerisinde ne kadar büyüdüğünü gözler önüne seriyor.

 

Zoom'un Sıçrayışı

Zoom, geçtiğimiz sene 623 milyon dolarlık bir gelir elde ettiğini söylese de şirketin hisselerinin toplam piyasa değeri 15 Mayıs 2020 tarihinde 48,8 milyar dolara kadar yükseldi. Endüstri analisti, iş dünyasının çoğunlukla Zoom’u kullanmasının sebebinin kullanımı kolay arayüzü, kullanıcı deneyimi ve tek seferde 100 kişiye kadar katılımcıyı desteklemesi olduğunu söyledi.

Uygulama sadece iş dünyasında popüler değil eğitimciler arasında da popüler olmayı başarınca şirketin CEO’su Eric Yuan, K-12 okullarının platformu ücretsiz olarak kullanabilmesi için adımlar attı. Zoom’un kullanıcı sayısı oldukça büyük bir yükseliş yaşadı. Aralık 2019’da uygulamanın 10 milyon kullanıcısı varken Nisan 2020’de bu sayı 300 milyona kadar çıktı.

 

Havayolları Düşerken Zoom Yükselişe Geçti

Bu salgından bazı sektörler kârlı çıkarken bazı sektörler çok büyük darbe aldı. Darbenin belki de en büyüğünü alan sektör ise havayolları oldu. Birçok ülkenin sınırlarını ve hava limanlarını kapatmasıyla birlikte havacılık sektörü oldukça sert bir düşüş yaşadı.

Dünyanın en değerli havayolu şirketlerinin değerleri, ocak ayının sonundan bu yana %62’lik bir düşüş yaşadı. Ülkeler, virüsün sebep olduğu COVID-19 ile mücadele etmeye devam ederken birçok havayolu şirketi seyahat kapasitesini düşürdü, birçok işçinin işine son verdi ve yöneticilerin ücretinde kısıntıya gitti. Havacılığın ne zaman normale döneceği konusu ise tamamen soru işareti olarak kalmış durumda. Warren Buffet gibi oldukça sabırlı yatırımcılar bile havayolu hisselerinden çekildi.

 

Fransız Üreticilerinden Elektirikli Bisiklet Hamlesi

Kaynak: https://www.visualcapitalist.com/zoom-boom-biggest-airlines/